Carol al II-le, regele de „pică”, a făcut din România mare, România mică. Și iată, că deși eu nu am trăit tragicomedia românească simt în această zi a comemorării marii trădări naționale o mare durere în suflet, o mare durere pentru marea umilință națională, pentru umilirea armatei română, fugărită de hoardele armatei bolșevice și pentru tragedia fraților români din Basarabia și Bucovină, care au fugit din calea lui Ivan cel groaznic, peste Prut. Câte tragedii umane a putut declanșa decizia nefastă a unui rege impostor? În data de 26 iunie la 22:00, la Moscova, comisarul poporului pentru afaceri externe, Viaceslav Molotov, i-a înmânat ministrului român Gheorghe Davidescu un ultimatum prin care URSS cerea Basarabia și nordul Bucovinei. În urma ultimatumului Carol al II-lea a convocat în dimineața zile 27 iunie 1940 , Consiliul de coroană care a votat 25 din 26 rezistența armată. Atunci de ce a organizat un al doilea Consiliu de coroană, în seara zile de 27 iunie 1840 , când s-a votat cedarea, fără luptă , în 24 de ore, a Basarabiei și Bucovinei. Cine i-a sucit capul? Istoricii noștri aruncă vina pe pactul Ribbentrop Molotov , pe presiunea Germaniei și URSS-ul stalinist, precum și a izolării totale a României( Marea Britaniei și Franța aflându-se în război cu Germania. Dar aceste justificări nu sunt adevăruri istorice , ci doar jumătăți de adevăr. De ce a organizat acest rege impostor, ajuns dictator , un al doilea Consiliu de Coroană în aceeași zi și cine le-a sucit mintea cea de toate zilele, membrilor din Consiliu de coroană, care au votat cedarea fără luptă , din care doar 6 votat pentru lupta armată, între cei șase Nicolae Iorga. În viziunea mea nu , nu izolarea și presiunea Germaniei, ci duduia, amanta regelui Elena Lupescu, o ticăloasă agentă secretă a NKVD-ului URSS-ul stalinist, care , prin „camarila regală” ( niște jeguri de români aflați cu capul sub fusta duduii) a sucit mințile membrilor din Consiliu de Coroană inclusiv mintea amantului ei , Carol al II-lea canalia regală.Să facem o analiză comparativă între România și Finlanda. De ce Finlanda, o țară cu o populație de patru ori mai mică decât populația României, nu a cedat Ultimatumul stalinist din 1939 și le-a dat rușilor o lecție de curaj și demnitate, iar noi am cedat la Ultimatumul stalinist cu lașitate? Lecția de istorie finlandeză în relația cu Marele Prădător de la răsărit, URSS-ul stalinist, ar trebui să fie însușită de toate statele din estul Europei sovietizate sub Cortina de fier, îndeosebi de români. Istoria „ Războiul de iarnă” a finlandezilor ar trebui predată în școlile din România, nu istoria holocaustului cu care ne stigmatizează urmașii Anei Pauker în complicitate cu Germania care a aruncat pisica asupra românilor, când în realitate armata germană concentrată la Iași pentru operațiunea „Barbarossa” a organizat holocaustul și i-a executat, pe evrei, cu mâna românilor „buni executanți”, legionari îndeosebi, „idioți utili” germanilor. Finlandezii au inventat în tactica lor de luptă împotriva rușilor care au invadat teritoriile Finlande pe tancuri, faimoasele „Cocktailuri Molotov. Finlanda, rămasă singură în fața URSS-ului stalinist invadator, a fost obligată să cedeze aproximativ 11% din teritoriu (inclusiv regiunea Karelia și orașul Viipuri/Vyborg).În ciuda pierderilor teritoriale, Finlanda și-a păstrat independența și suveranitatea, spre deosebire de țările baltice care au fost anexate de URSS mai târziu. România a trăit, la data 27 iunie 1940, cea mai mare tragedie națională, o mare farsă organizată de regele Carol al II-lea, un impostor adus pe tronul României de marii prădători, a cedat, fără luptă, în 24 de ore, Basarabia și Bucovina de nord, la Ultimatumul stalinist din 26 iunie 1940. După această cedare fără luptă au urmat alte cedări ale mai micilor, vecini prădători, Nord –Vestul Transilvaniei, Ungariei horthyste și Cadrilaterul, Bulgariei fasciste.. Ziua de 27 iunie a declanșat cea mai mare tragedie națională, a dus la pierderea a importante teritorii istorice și este pentru noi românii un moment de doliu național, pentru teritoriile și tragedia românilor din teritoriile cedate, fără luptă Ce a a urmat după această cedare? A urmat războiul de eliberare alături de armata nazistă în care s-au consumat viețile a 900000 de mii de români și apoi, după întoarcerea armelor, după a doua mare trădare națională de la 23 August 1944 a altui rege impostor, regele Mihai, alți 170.000 de români sacrificați pentru gloria Marelui prădător de la răsărit. Ce mare tragicomedie au trăit românii în urma cele două mari trădări naționale! Și apoi exterminare în masă a intelectualității române, după sovietizarea României. Sânge românesc risipit în zadar. Luptă sau fugi! De aceea am mare admirație pentru poporul finlandez!

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu